Back to Yazılar

Şamdan İmalatı

Şamdan İmalatı Çeşitleri Ve Modelleri

Çok çeşitli model ve çeşitleri olan şamdanların temel kullanım amaçları eskisi kadar birincil amaç olmasa da aydınlatma ile estetik duygusunu ve iç dekorasyonu birleştirmek böylece evleri aydınlatırken aynı zamanda harika bir şekilde dekore etmek amacı gütmesidir. Temelde bu amaçla kullanılan şamdanların pek çok çeşidi vardır. Şamdan figürü deyince aklımıza ilk gelen kollu figürlerdir. Ve bu şamdan figürleri dekoratif olarak öyle değerlidir ki bazı toplumlarda kültürel ve dini anlamlar dahi taşımaktadır. Kollu şamdanlar tek kolludan on kolluya kadar çıkmaktadır. En çok kullanılanlar genelde bir, üç, beş, yedi kollu yani tek sayı olan kollu şamdanlardır. Elbette bu tip şamdanların imalatında en önemli nokta, içinde konacak mum çeşididir. Genelde farklı mum çeşitlerinin kullanılmasına imkân tanımak amaçlı olarak geniş üretilebilir.

Şamdan Modelleri

Şamdan İmalatı

Daha önce bahsedilen şamdan kolları en çok kullanılan şamdan çeşitleridir. Ve her farklı şamdan çeşidi farklı bir modelle kullanılabilir. Örneğin Üç kollu şamdanlar, birer kuş yuvası gibi tasarlanabilmektedir. Bunun yanında dört kollu şamdanlar birer terazi şeklinde tasarlanabilmekte böylece kullanım mekânına ve eşyalara göre dekorasyon aracına dönüşmektedir. Örneğin terazi şeklinde bir dekorasyonu bir hukukçu, bürosunda kullanırken, kuş yuvası şeklindeki bir şamdan sıradan sade bir ev dekorasyonu için kullanılabilmektedir. Bunların dışındaki en bilinen şamdan çeşitleri ağaç şamdanlar, kafes şamdanlar, cam şamdanlardır. Ayrıca özel günleriniz için tasarım yaptırabileceğiniz ya da hazır olarak alınabilecek özel şamdan çeşitleri de mevcuttur. Bu tip şamdanlar özellikle büyük olmayanları genellikle yemeklerde sofra dekorasyonu için kullanılmakta ve sofraları oldukça şık göstermektedir.

Şamdan İmalatı Ve Üretimi

Şamdan üretimi çok eski zamanlardan beri süregelmiştir. Elbette eskiden mumlar aydınlatılmakta kullanıldığı için şamdanların gerçek bir işlevi mevcuttu. Fakat bugün tamamıyla nostaljik bir işlev kazanan şamdan imalatında temel öğeler eskiden kullanım pratiği iken bugün dekorasyon güzelliği ve şıklık almıştır. Şamdan üretim atölyeleri eskisi kadar sık çalışmasa da bugün hala varlıklarını sürdürmekte ve üretimlerine devam etmektedir.

Şamdan Fiyatları

Şamdan fiyatları ebetteki tasarım ve modellerine göre değişmekle birlikte, genel olarak on ila on beş lira arası bir fiyatla başlamakta ve oldukça yüksek fiyatlara çıkabilmektedir. Özellikle, Antika değeri olup temiz olanlar çok daha pahalıdır. İstanbul şamdan imalatı özellikle iller içinde birazda pahalı olabilir. Ancak en güzel ürünlerde burada mevcuttur.

Şamdan İmalatı ile ilgili daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.


Şamdan İmalatı

Harem Dekor Farkıyla Şamdan Modellerini görmek için iletişime geçiniz.

Back to Yazılar