Back to Yazılar

Şamdan Modelleri

Şamdan Modelleri

Evlerde dekorasyonun tamamlayıcısı aksesuarlardır. Bunlar arasında ise odalardaki estetik algıyı üst seviyeye taşıyan şamdanlar önemli bir yer tutar. Eskilerden günümüze kadar evlerde rastlanılabilecek modeller zarif görünümü ile göz doldurur. Artık mum günümüzde çok fazla kullanılmasa bile, genelde şamdanlar içinde mumları görmek mümkündür. Çünkü mumlarda güzel tasarımı ve renkleriyle şamdan içinde yer aldığında hoş bir görüntü sunabilir. Bunun yanı sıra tercihen mumsuz olarak da evin herhangi bir köşesinde yer alabilecek şamdanlar bulunur. Pek çok ilimiz içinde İstanbul şamdan imalatı oldukça gelişmiştir.

Taşlı Şamdanlar

Şamdan Modelleri

Şamdanlar, çeşitli taşlar ile süslenerek modern veya nostaljik bir görünüm alabilir. Burada ayırt edici nokta, şamdanın ortama kattığı hava olabilir. Ve bu havayı sağlaması için kullanılan taşlar, şamdanın diğer bölümleri rol oynayabilir. Taşların elde edildiği malzemeler, görünümleri ile alakalı olabilir. Taşlı şamdanlarda taşlar tercihen fazla veya az kullanılmış olabilir. Taşları Sallanır şekilde tasarlanmış şamdanlar veya bir kısmına yerleştirilerek sabitlenmiş şamdanlara rastlanılabilir.

Nostaljik Şamdanlar

Nostaljik havaya günümüzde birçok evde rastlanılabilir. Hemen her eşyada bir ürününe rastlayabileceğiniz gibi şamdanlarda da bu havayı yakalamak mümkündür. Nostaljik şamdanlar üretiminde kullanılan malzemeler ile bu kategoriye girebilir. Örneğin mobilya görünümlü şamdanlar daha eski bir model olmakla birlikte eskimeyen bir hava ile uygun ortamda kendisini çok hoş bir şekilde gösterebilir. Veya eskiye ait motiflere şamdanda yer verilerek nostaljik görüntüsü sağlanmış olabilir. Diğer eşyalar ile uyumuna göre daha dikkat çekici bir görünüme kavuşabilir. Bir veya birden fazla modelin kullanımı ile görüntü desteklenilebilir. Antika değeri varsa bu şamdan fiyatları pahalı olabilir.

Modern Görünümlü Şamdanlar

Eskiden beri kullanılan şamdanlar, günümüze modelleri ile artarak gelmiştir. Modern havanın hâkim olduğu evlerde şamdanlarında bu havanın bir parçası olması istenilebilir. Birçok modeli ile bu arayışa cevap verebilecek olan şamdanlarda modern görüntü de farklı yollar ile yakalanmış olabilir. Örneğin ayaklı ve uzun şamdanlar görüntü açısından da çeşitli detaylarla zenginleştirilerek modern bir havaya girebilir. Ya da gümüş görünümlü şamdanlar modern bir hava sunabilir. Tekli şamdan modellerinde de bu hava yakalanılabileceği gibi çoklu şamdan çeşitleri de rastlanılanlar arasındadır.

Çoklu Şamdan Modelleri

İki veya daha fazla kolları bulunan modellerdir. Bu modellerde de nostaljik veya modern görüntü yakalanılabilir. Şamdan imalatı bu hususta gelişmiştir.

Şamdan Modelleri ile ilgili daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.


Şamdan Modelleri

Harem Dekor Farkıyla Şamdan Modellerini görmek için iletişime geçiniz.

Back to Yazılar